2016-17 Lunch Menu

The price of lunch is $5.00 per lunch per day.



Monday

  • One Slice Little Caesars' Pizza (cheese or pepperoni) with a Breadstick
  • Fruit Gummies for Preschool through 2nd grade
  • Fruit Cup for 3rd through 12th grade
  • Choice of White Milk, Chocolate Milk, Sunny D, or Bottled Water



Tuesday

  • Dairy Queen Cheeseburger
  • Fruit Gummies for Preschool through 2nd Grade
  • Fruit Cup for 3rd through 12th Grade
  • Cookies
  • Choice of White Milk, Chocolate Milk, Sunny D, or Bottled Water



Wednesday

  • Four DQ Chicken Strips
  • Yogurt and Cookies
  • Choice of White Milk, Chocolate Milk, Sunny D, or Bottled Water


Thursday

  • One Slice Pizza Hut Pizza (cheese or pepperoni)
  • Fruit Gummies for Preschool through 2nd Grade
  • Fruit Cup for 3rd though 12th Grade
  • Ice Cream
  • Choice of White Milk, Chocolate Milk, Sunny D, or Bottled Water


Friday

  • KFC Popcorn Chicken "Go Cup"
  • Potato Wedges and Cheese Stick
  • Choice of White Milk, Chocolate Milk, Sunny D, or Bottled Water


Additional Information

  • Parents may choose to pack their students a lunch; microwaves are available to warm up lunches.
  • Extra slices of pizza are available for $2.00 each.
  • Extra drinks are available for $0.50 each.
  • Please designate on the lunch envelope for any additional slices of pizza or drinks.
  • Please be sure to indicate lunch choices on the envelope prior to turning them into the office and provide payment in the envelope through check or cash.
  • Students will not be able to purchase snacks in the classroom or at lunch.
  • Students may not make special orders through the office for their lunch through any vendor.
  • If a student is receiving a lunch different than what is being ordered through the school, the student must be brought the lunch by a parent or guardian.
  • WCS will not call in orders different from what is offered on the previous page.
  • You will receive an information sheet each Friday informing you regarding a credit or balance on your lunch account.


Parents may still choose to send in packed lunches for their children.  We will also continue to warm up lunches that students bring. Elementary class teachers may choose to sell snacks in their classrooms for snack time ($0.50 each), but no extra snacks will be sold at lunchtime.  On pizza days, an extra slice of pizza can be purchased for $2.00 more.